2015/10/27

Wordpress Eklentileri Nasıl KurulurBu Makalemizde Wordpress Nasıl Kurulur Adlı yazımızın devam niteliği olan eklenti kurulumundan bahsedeceğiz. Sizlere wordpress üzerinden 3 farklı şekilde eklenti kurmayı göstereceğiz bu makalemizde bu konuyu daha iyi anlayabilmeniz için youtube kanalımız üzerinden video desteği vererek anlatım yapmaya çalışacağız Konuyu aşağıdaki video üzerinden daha iyi anlayabilirsiniz.
Wordpress eklentilerini kurmak oldukça basit hemen admin paneline geliyoruz. Eklentiler sekmesi altından yeni ekle diyoruz. Önümüze gelen sayfa tıpkı google store yada apple store gibi bir app mağazası buradan öne çıkan eklentileri görebiliyoruz özellikle aradığımız bir eklenti varsa sağ üst köşeden ismini yazıp arayabiliyoruz. Her eklentinin kendine özel açıklamalar içeren bir web sayfası mevcut. Burada bakmamız gereken wordpress eklentisinin kaç kişi tarafından indirilip kaç yıldız aldığı sayı ne kadar yüksek ise o kadar güvenilir demektir.

Peki daha farklı olarak eklentiyi nasıl kurabiliriz. Hemen anlatalım eklentiler sekmesinde dikkat ettiyseniz  yukarıda eklenti yükle diye bir buton mevcut buna tıkladığınızda " Eğer elinizde .zip halinde bir eklenti varsa, buradan yükleyerek kurabilirsiniz." diye size bilgi veriyor burasıda eğer eklenti elinizde varsa direk upload ederek kurabileceğiniz kısım işte bu kadar basit.

Son yönteme geldik bu yöntem en  eski ve herkesin bilmediği kısım. Ftp yi açıyoruz wp-content klasör dizinin içerisinde  plugins klasörü var buraya girdiğimizde tüm eklentilerin burada toplandığını göreceksiniz. işte elimizdeki eklentiyi buraya yükleyip panelden etkinleştirme yaparsak bu yöntem sayesinde  kullanma şansımız var.

Evet sevgili okuyucularımız sizlere kalemimizin yazdığı kadarı ile eklentiler hakkında bilgi vermeye çalıştık umarım bu bilgiler ile güzel tasarımlar yapar ve bizi anarsınız...

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileklerimle ....